Makedonyada Eğitim

Makedonyada Eğitim

Türkiye’de öğrencilerin geleceğini belirleyen unsur sınavdan ibaret tutulmuştur. Öğrenciler YGS-LYS’de başarıyı yakalayabilmek ve de hayalini kurdukları bölümlerde okuyabilmek için özel dersler almakta, dershanelere gitmekte bir yandan da okul derslerinde başarılı olmaya çalışmaktadırlar. Bu zorlu maratonda her türlü sosyal faaliyetten uzak kalan öğrencilerin yaşadıkları sınav stresinden ve başarısız olma korkusundan dolayı yaşam kaliteleri ciddi anlamda zarar görmektedir.

İyi bir üniversitede iyi bölümleri kazanıp, okumanın zorlaştığı günümüz Türkiye’sinde öğrencilerin bir kısmı sınavı hiç kazanamamakta, büyük bir çoğunluğu da belli bir puan alıp, sırf bir sene daha sınav stresi yaşamamak için istemediği, iş sahası dar, niteliksiz bölümleri tercih etmektedir. Böyle bir durumda; hem zamanın hem de maliyetin harcandığı bu uzun sürecin sonunda karşılaşılan en büyük sorun da işsizlik sorunudur.

İşte bu noktada yurtdışında eğitim almak öğrenciler için büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Birçok ülkede eğitim alma olanağı bulunmakla birlikte özellikle de Makedonya’da eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların birkaçına değinecek olursak:

Makedonya Avrupa Birliği ön müzakere sürecini tamamlamış bir Balkan ülkesidir. Bu sebeple eğitim standartları ve kalitesi yönünden birçok ülkeden önce gelmektedir. Makedonya’daki üniversitelerden alınan diplomaların Avrupa ülkelerinde geçerliliği bulunmaktadır. Türkiye’de de YÖK tarafından tanınan üniversiteleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca Makedonya Avrupa Birliği’ne girdiği zaman eğitim standartlarında ve eğitim kalitesinde ciddi anlamda bir yükselme olacaktır.

Sınav şartı aranmadan, sözel-sayısal-eşit ağırlık gibi bölüm ayrımına bakılmadan sadece lise diplomasıyla eğitim kalitesi yüksek olan hem devlet hem de özel üniversitelere kolayca kayıt olunabilmesi ve öğrencilerin istedikleri bölümlerde eğitim alma imkanının sağlanabilmesi yönünden Makedonya üniversitelerine olan talep her geçen gün artış göstermektedir.

Türkiye’de Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık… gibi bölümleri kazanmak her geçen gün zorlaşırken Makedonya üniversitelerinde düşük harç ücretleriyle sınavsız, şartsız okuma imkanı sunulmaktadır. Makedonya’daki özel üniversitelerin harç ücretleri Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkenin harç ücretlerinden oldukça düşüktür.

Özellikle; Başkent Üsküp’te bulunan Avrupa Üniversitesi’nde Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı firması farkıyla

Kategori: Haberler.